MCBÜ 16. Uluslararası Geometri Sempozyumu Başladı
  |   |

 Düzenlediği uluslararası ve ulusal sempozyum ve kongrelerle adından övgüyle  söz ettiren ve bir marka olan üniversitemiz, 4-7 Temmuz 2018 tarihlerinde 16. Uluslararası Geometri Sempozyumu'na ev sahipliği yapmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyor. Sempozyumun açılış töreni, 4 Temmuz 2018 tarihinde MCBÜ Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Açılış törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Türk Dünyası Matematikçiler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu, Matematikçiler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın, ülkemiz ve dünyadaki pek çok üniversiteden bilim insanları katıldı.
Prof. Dr. Mustafa Kazaz, "Sempozyum boyunca; 5'i davetli, 3'ü seminer olmak üzere 8 ortak oturum, 8 salonda 56 paralel oturum, 254 sunum ve 21 poster sunum gerçekleşeceğiz."
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Geometri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kazaz, Geometri Sempozyumu'nun 16 yıldır kesintisiz olarak Anadolu'nun farklı şehirlerinde düzenlendiğini dile getirerek, "26 yılını tamamlayan üniversitemizin bilimsel etkinlikler dizisine böyle bir sempozyum ile katkı yapmamıza imkan sağlayan başta Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi'ye, Matematik dünyasının duayeni Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu'na, Prof. Dr. Mahmut Ergüt'e ve Prof. Dr. Murat Tosun'a çok teşekkür ediyoruz. Sempozyumun düzenlenmesinde maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'e Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan'a, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi'ye, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'e, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda'ya, TÜBİTAK'a, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak'a, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Faruk Aydın'a, Pegem Akademi'ye ve Üniversitemiz Matematik Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Tuğba Güroğlu'na teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Ayrıca, Sempozyum Düzenleme Kurulu'nda yer alan MCBÜ Matematik Bölümü öğretim elemanlarına, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Şahin'e, sempozyum sekretaryasına, 21'i yabancı ülkeden olmak üzere 66 üyeden oluşan Sempozyum Bilim Kurulu'na teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Prof. Dr. Mustafa Kazaz, sempozyumda; 5'i davetli, 3'ü seminer olmak üzere 8 ortak oturum, 8 salonda 56 paralel oturum, 254 sunum ve 21 poster sunum gerçekleşeceğini belirtti.
Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, "Türkiye 2023 vizyonunu yakalayacaksa; bunun kaliteli bilim, kaliteli eğitim ve kaliteli araştırmadan geçtiğini düşünüyoruz."
Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya açılışta yaptığı konuşmada, "Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak, sizleri ülkemizin tarihi ve doğal özellikleriyle ünlü, Ege Bölgesi'nin güzel şehzadeler şehri Manisa'da misafir etmekten mutluluk duyuyoruz. 
Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Ege Bölgesi'nin üçüncü büyük üniversitesidir. Bu sene 26. yılımızı idrak ediyoruz. 14 fakültemiz, 3 enstitümüz, 3 yüksekokulumuz, 15 meslek yüksekokulumuz, 28 uygulama ve araştırma merkezimiz, 1 uygulama ve araştırma hastanemiz, 1 teknokentimiz ile topluma kaliteli hizmet sunmaya gayret ediyoruz. Bununla birlikte iki bine yaklaşan akademik kadromuzla kaliteli bilim, eğitim ve araştırma yapma yolunda; girişimci ve yenilikçi bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.
Yönetime geldiğimiz üç buçuk senedir, özellikle bu tarz uluslararası sempozyumlara her türlü desteği ve önemi veriyoruz. Bizden önceki 22 yılda yapılanın üç katı sempozyum, kongre ve panel yaptık. Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğünün başındaki Rektör Yardımcısı olarak çok rahatlıkla söyleyebilirim ki şimdiye kadar gelen hiçbir sempozyum, kongre, panel isteğini geri çevirmedik. Türkiye 2023 vizyonunu yakalayacaksa; bunun kaliteli bilim, kaliteli eğitim ve kaliteli araştırmadan geçtiğini düşünüyoruz. Bu yüzden yurt içinden ve yurt dışından katılan araştırmacılara, bilim insanlarına çok teşekkür ediyorum. Özellikle de Türk Dünyası Matematikçiler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Hilmi Hacısalihoğlu'na ve Matematikçiler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın'a teşekkür ediyorum. 
Bu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen Düzenleme Kurulu'na ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kazaz ile Matematik Bölümümüze çok teşekkür ediyorum. Sempozyumun bilim dünyasına ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum" diye konuştu. 
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, "Bizlere Manisa'yı sevdiren ve Manisa'nın en önemli dinamiklerinden biri de hiç kuşkusuz Manisa Celal Bayar Üniversitemizdir."
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer  açılış töreninde yaptığı konuşmada,  "Hitap etme mutluluğuna eriştiğim bu özel kitlede, bilim insanlarının yüzde yüz hak ettikleri o çok özel saygının bu salondaki ağırlığını da hissettiğimi ifade ediyorum. Manisa'mıza gerek ilimiz dışından, gerek ülke dışından gelen misafirlere çok teşekkür ediyorum. 
Bu tür etkinlikler münasebetiyle çok sıklıkla ifade ediyorum; elbette ülkemizle, milletimizle gurur duyuyoruz. Elbette Manisa'da olduğumuz için Manisa'mızı seviyor ve her hali ile Manisa'mız ile gurur duyuyoruz. Ancak bizlere Manisa'yı sevdiren ve Manisa'nın en önemli dinamiklerinden biri de hiç kuşkusuz Manisa Celal Bayar Üniversitemizdir. Bugün yine Manisa Celal Bayar Üniversitemizin önderliğinde, onun ev sahipliğinde bir sempozyumda buluştuk. Özellikle değerli Rektör Vekilimin şahsında üniversite yönetimimizin, Manisa Celal Bayar Üniversitemizin kimliğini, kişiliğini oluşturan bütün unsurlara, hocalarımıza ve öğrencilerimize samimi şükranlarımı ifade ediyorum. 
Hem bu vilayetin devleti ve milleti temsil eden yetkilisi olarak, hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin temsilcisi olarak, bu tür etkinlikleri son derece önemsediğimi ve ihtiyaç olduğunda her konuda üniversitemiz ile bütün gücümüzle yürümeye devam edeceğimizi huzurlarınızda gururla ifade ediyorum. 
Bu güzel günü gerçek anlamda değerli kılan da sizlersiniz. Güzel bir başlangıç yaptık. Bu güzellik üzerine; sempozyumun süreceği üç gün içerisinde yeni iyilikler, yeni güzellikler, yeni çabalar, iradeler eklenecek.
Ülkemiz dinamik bir ülke, Manisa da öyle. Bizim dışımızda alınıp verilen her soluk; bizleri, ülkemizi, ilimizi bir adım ileriye götürüyor. Bitkiler teneffüs ediyor; bazı alanlarda hasada geldik, bazı alanlarda hasada yaklaşıyoruz. İnsanların elleri, alın terleri, göz nurları, emekleri dünya ile buluşuyor. Kapılar açılıyor, kapanıyor, hesaplar yapılıyor, misafirler ağırlanıyor, bir taş bir taşın üstüne konuluyor. Tüm bunlar bu ülke için, bu vilayet için yapılıyor. 
Bizler bilimin peşindeyiz, insanlığın peşindeyiz. Yürüdüğümüz bu yolda, sırrı keşfetmek alanı olarak yorumladığım bilimde, matematik ve geometride bu çabanın saf ediliyor olması; biz fark etsek de etmesek de öncelikle bireysel hayatlarımızdan başlayarak bu vilayete, bu üniversiteye, bu ülkeye mutlak surette bir damga vuracaktır. Bu sempozyumun bittiği üçüncü günün nihayetinde ne Manisa Celal Bayar Üniversitesi, ne Manisa vilayeti ne de Türkiye bu sempozyum başlamadan önceki halinde olmayacak, mutlaka farklılaşacaktır. 
Bu yaratılış ortamının sırrına dair şifre anahtarlarını bize en temel bilim olarak matematik veriyor. Belki gündelik hayatımızda bunun çok da farkında değiliz. Yüzey deyip, açı deyip, kütle deyip, hacim deyip geçiyoruz ama o küçücük kütlede belki bir evrenin sırrı yatıyor. "Her insan bir evrendir" demiş Hz. Ömer (r.a), bu sırra yaklaştıkça insana yaklaşıyoruz, insanın özüne yaklaşıyoruz, insanın kalbine yaklaşıyoruz. Bunu keşfettikçe, kalbimizle attığımız her adımda Rabbimize yaklaşıyoruz. Bu gibi sempozyumlar bu güzel niyetlerin, adımların vesilesi. Tekrar tüm katılımcılarımıza, sempozyumu düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. 
Ardından, Türk Dünyası Matematikçiler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu, şimdiye kadar yer aldığı sempozyumlar ve konferanslardan örnekler vererek, "Manisa'ya pek çok kez geldim. Her geldiğimde daha da geliştiğini görmekten çok mutluyum. Bunu başaran da Sayın Valimiz ile il ve ilçe belediye başkanlarıdır" diyerek açılış töreninde bulunan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'i tebrik etti. Prof. Hacısalihoğlu, ülkemizin pek çok zenginliği içinde barındırdığını vurgulayarak; gençlere çok iş düştüğünü, yapacakları çok iş olduğunu söyledi ve "Allah sizlere uzun bir ömür, ülkemizi bilimsel açıdan daha ilerilere taşıyacak çalışmalar için güç versin" dedi.
Matematikçiler Derneği Başkanı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Akın da Matematikçiler Derneği'nin yaptığı çalışmalardan bahsederek, "Dernek olarak yılda iki bilimsel dergi ve bülten yayınlıyoruz. Ülkemizin her ilinde Matematik alanında bilimsel toplantılar düzenliyor ve Matematik biliminin gelişmesi için yoğun çaba harcıyoruz. Bu alanın yetiştirdiği bilim insanlarına, yaşarken hak ettikleri değeri vermek en büyük özelliğimiz ve bu konuda örnek teşkil ediyoruz" dedi.
Açılış töreni Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi adına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi adına Başkan Yardımcısı Şule Uygur'a teşekkür plaketlerinin takdim edilmesi ile sona erdi.
 

Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  760