Spor Bilimleri Fakültesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni yapıldı
  |   |

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi 22. Dönem Mezuniyet Töreni, 14 Haziran 2017 tarihinde büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Spor Bilimleri Fakültesinde gerçekleşen Mezuniyet Törenine Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ile Prof. Dr. Birol Kovancılar, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Ahmet Kilimcioğlu, Kırkağaç Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Aracı, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Elvan Sayit Bilgin, öğretim elemanları, öğrenciler ile mezun öğrenci aileleri ve basın mensupları katıldı.
Fakülte birincisi Tarık Balcı öğrenciler adına yaptığı konuşmasında, geçmişten günümüze çok değerli spor insanları, antrenörler, spor yöneticileri, beden eğitimi öğretmenleri ve rekreasyon uzmanları yetiştirmiş Türkiye'nin en köklü ve başarılı spor fakültelerinden biri olan Spor Bilimleri Fakültemizden mezun olmanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek, "Sevgili arkadaşlar, yarın bundan sonraki hayatımızın ilk günü. Gayet iyi biliyorum ki hepimiz, farklı zorluklardan geçerek bu günlere geldik. Okulumuz çatısı altında, çalışmayı, kazanmayı ve başarmayı öğrendik. Yaptıklarımızı ve yapabileceklerimizi gördük. Hayata dair amaçlarımızı belirledik. Şimdi planladığımız geleceği hayata geçirme aşamasındayız. Büyük emeklerle elde ettiğimiz bu diploma bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir. Birçoğumuzun kafasında gelecekle ilgili sorular olabilir. Ama unutmayın ki, bu kurumda aldığımız eğitim sonucunda hepimiz bir gün önemli yerlere geleceğiz. Bu nedenle bundan sonraki yaşamımızda da çalışkan, dürüst ve üretken olalım. Kendimize, arkadaşlarımıza ve ailemize güvenelim. Gelecekten korkmayalım ve zorluklarla mücadele etme gücünü hiç kaybetmeyelim. 
Amacımız, ulu önder Atatürk'ün gösterdiği akla ve bilime dayalı çağdaş uygarlık yolunda; hoşgörülü, çalışkan, dürüst, insanları seven, kendine güvenen ve ayakları üzerinde durabilen nesiller yetiştirmek olsun. 
Değerli öğretim elemanlarımız;  üniversite hayatımız boyunca, yukarıda belirttiğimiz değerleri bizlere aşıladınız ve emek verdiniz. Bu nedenle sizleri asla unutmayacağız. 
Bizi bugünlere getirmek için bütün imkânlarını sağlayan değerli varlıklarımız, fedakâr anne ve babalarımız ve sevgili ailelerimiz; sizler bizleri bugünlere getirebilmek için çok emek sarf ettiniz. Ama görüyorsunuz ki emeklerinizle filizlenen tohumlar, meyvelerini bugün vermeye başladı. Artık hepimiz birer beden eğitimi ve spor öğretmeni, spor yöneticisi, antrenör ve rekreasyon uzamanı olarak ülkemize hizmet edeceğiz. Bizlere güvenin ve inanın. Emeklerinizi asla boşa çıkarmayacağız" dedi.
Rektör Yardımcımız ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gümüş, "Öğretim elemanı kalitesinin arttığı, nitelikli öğrencilerin yetiştirildiği, yurt içi ve yurt dışı hareketliliğinin hızla yol aldığı fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz haklı bir gururun yaşamaktadırlar."
Rektör Yardımcımız ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gümüş, Üniversitemizin en eski birimlerinden birisi olan Spor Bilimleri Fakültesinin köklü spor kültürü mirasına sahip olup, Türkiye'de eğitim veren Spor Okulları arasında en üst sıralarda yer aldığını ifade ederek başladığı konuşmasında, "Fakültemizin şu an hizmet vermiş olduğu binasının 57 yıllık mazisi içerisinde; 1959 yılında başlayan Silahlı Kuvvetlerimize bağlı Beden Eğitimi ve Savaş Spor Okulu, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olarak milli takım kamplarımıza Eğitim Merkezi, Manisa Gençlik ve Spor Akademisi, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'ne bağlı Beden Eğitimi ve Spor Bölümü ve uzun yıllar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak hizmet vermesinin ardından bu yıl itibariyle Spor Bilimleri Fakültesi'ne dönüştürülmüştür ve 5 bölümde toplamda 1896 öğrencisi ile 35. Akademik Yılının içerinde kesintisiz eğitim ve öğretime devam etmektedir.
Fakültemiz, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Spor Yöneticiliği Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Rekreasyon Bölümlerinde mezun vermekte olup, Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü'nü de kurarak Manisa ilinde ve Türkiye genelinde sosyal sorumluluğunu da yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu yıl itibariyle ilk defa Fakültemiz Rekreasyon Bölümünden öğrenci mezun etmenin de gururunu yaşamaktadır.
Öğretim elemanı kalitesinin arttığı, nitelikli öğrencilerin yetiştirildiği, yurt içi ve yurt dışı hareketliliğinin hızla yol aldığı fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz haklı bir gururun yaşamaktadırlar. Ulusal ve Uluslararası spor müsabakalarında Üniversitemizi ve ülkemizi kürsünün en üst sıralarında gerek sportif başarı, gerekse sergiledikleri kişilik özellikleri ile temsil etme başarısını da göstermişlerdir, kendilerini sizlerin huzurunda bir kez daha tebrik ediyorum.
Köklü mirasın eseri olarak fakültemizden mezun olan Ersun Yanal, Tevfik Lav, Cüneyt Dumlupınar, Deniz Çoban, Alp Kırşan, Ufuk Sönmez, Burcu Kaya Koç gibi antrenör, hakem, yönetici, medya sporun her ayağında yer alan birçok örneğin yanı sıra halen kurumuzda bu alanlarda ülkemiz adına görev yapan hocalarımız bulunmaktadır. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin beden eğitimi öğretmeni, antrenör, yönetici, rekreasyon ve spor uzmanı olarak iş bulduklarını takip etmekteyiz. Bu alandaki başarımızla övünç duymaktayız. 
Bu yıl aralarında mezun olan öğrencilerimizin de yer alacağı Dünya çapında bir organizasyona da ev sahipliği yapmayı planlıyoruz. Kasım ayında Dünya Spor Bilimleri Araştırmaları Kongresi ve 2018 yılında Uluslararası Rekreasyon Öğrenci Kongresi Fakültemiz ev sahipliğinde gerçekleşecektir. Bu ilk kez yapılacak önemli organizasyonda akademik kariyer hedefi ile yürümekte olan siz mezun öğrencilerimiz de yerlerinizi alacaksınız.
Değerli velilerimiz; fedakârlıklarla yetiştirip, okulumuza gönderdiğiniz çocuklarınız bugün hayatlarının yeni bir dönemine adımlarını atmaktadırlar. Bu mutluluğun en büyük pay sahibi sizlersiniz. Sizlere de vermiş olduğunuz bu emeklerden dolayı teşekkür ediyor,  saygılarımı sunuyorum.
Bu yıl Fakültemizde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü'nden 63, Spor Yöneticiliği Bölümü'nden 80, Antrenörlük Eğitimi Bölümü'nden 67 ve Rekreasyon Bölümü'nden 30 olmak üzere toplam 240 öğrencimiz mezun oluyor. 4 yıl boyunca öğrencilerimizin bu noktaya gelmelerinde emek veren ve desteklerini esirgemeyen değerli öğretim elemanlarımız, idari ve teknik personelimize de teşekkürlerimi sunuyorum. Fakültemizi her zaman destekleyen, daha ileriye gitmemiz için tüm kapılarını açan ve katkı sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi'ye ve Üniversitemizin tüm yöneticilerine teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Spor Yüksekokullarının ve Spor Bilimleri Fakültelerinin amacı, içinde barındırdıkları bölümleriyle ülke ve dünya ölçeğinde sporun ve sporcunun bu önemini bilen kendini yenileyen ahlaklı, zeki ve dünya ölçeğinde spor bilimi adamları yetiştirmesi olmalıdır."
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Bu mutlu günü anlamlandıran şey; öğrencilerimiz, velileri ve siz kıymetli misafirlerimizle birlikte kutlamak ve yaşamaktır. Spor Bilimleri Fakültemiz Türkiye'nin bu konuda eğitim öğretim veren en köklü kurumlarından biridir. Bu kurumsal yapıyı anlamlandıran unsurlar; öğretim üyelerimiz ve seçilerek alınan kıymetli öğrencilerimizdir. Öğretim üyesinin kalitesinin arttığı, nitelikli öğrencilerin yetiştirildiği, yurt içi ve yurt dışı hareketliliğin hızla yol aldığı Fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz haklı bir gururu yaşamaktadırlar.
Değerli misafirler; günümüz dünyasında sporun önemini bilmeyen yoktur sanırım. Toplumların gelişmişlik ve kültürel düzeylerinin yansıması kendisini sporda bulur. Spor günümüzde; ekonomiyi, siyaseti, ülkelerin münasebetlerini, ulusal ve uluslararası propagandayı, turizmi, toplumun her kesimini etkileyen bir güce sahiptir. Bu sebeple spor toplum temelinde önemli girdilere sahiptir. Bilimsel temelde yapılan, yönlendirilen, planlanan sportif faaliyetler ancak profesyonel kadroların bu işin içinde olmasıyla mümkündür. 
Spor Yüksekokullarının ve Spor Bilimleri Fakültelerinin amacı içinde barındırdıkları bölümleriyle ülke ve dünya ölçeğinde sporun ve sporcunun bu önemini bilen kendini yenileyen ahlaklı, zeki ve dünya ölçeğinde spor bilimi adamları yetiştirmesi olmalıdır. Çünkü spor; kişi bedenine, ahlakına, ruhuna, moral motivasyonuna etki eden bir sosyal davranış biçimidir.
Değerli Velilerimiz, büyük özverilerle yetiştirilip bizlere emanet ettiğiniz bu kıymetleri sizlere, bilimsel, ahlaklı ve bir meslek sahibi olarak geri veriyoruz. Bu mutlulukta en büyük pay sahibi sizlersiniz. Bu emeklerinizden dolayı teşekkürler ediyorum.
Değerli öğretim üyelerimiz; 4 yıl boyunca yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin bu noktaya gelmesinde büyük emekler ve çabalar sarf ettiniz. Bu gençlerle ne kadar övünseniz azdır. Sizleri de tebrik eder, teşekkürlerimi sunarım.
Sevgili öğrenciler; burada aldığınız eğitim ve öğretim ile fakültemizin ve üniversitemizin bir marka değeri oldunuz. Ebeveynlerinize ve üzerinde hakkı olan hocalarınıza ve size bu olanakları sağlayan devletimize olan sorumlulukları unutmayınız. Sağlıklı, ahlaklı, moral motivasyonu sağlam, girişimci her daim yeniliklere açık, araştırmacı, çalışkan, milli ve manevi değerlere sarılmış milli birlik ve bütünlüğe sahip çıkıcı bireyler olarak yaşam sürünüz. Hem kendi hayatınızı hem de millet hayatını anlamlandırınız.
Bugün mezun olan 240 öğrencimizin mutluluğunu burada paylaşmaktan büyük onur duyduğumu tekrar belirtir sizleri en kalbi duygularımla selamlarım ve gelecek olan Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ederim. Selam, saygı ve sağlıklı kalınız" şeklinde konuştu.
1000 kişinin üzerinde misafirin katılım gösterdiği, görkemli şovlara sahne olan törende; Grup Radyoaktif konseri ve MCBÜ Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri tarafından müzik dinletisi sunuldu. Tören, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri tarafından sergilenen Capoera dans gösterisi ve Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonasında derece alan Trampolin Takımı gösterisinin ardından fakülte birincisi Faruk Balcı, ikincisi Özün Özçelik ve üçüncülüğü paylaşan Gizem Okyar, Salih Kurul ve Erdem Demirtaş'a mezuniyet belgeleri ve hediyelerinin verilmesiyle birlikte tüm mezunların meslek andını okunmasıyla sona erdi.  
 
 
 
Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  178