"IV. Uluslararası Ekonomi ve İşletme Kongresi" Macaristan'da Yapıldı
  |   |

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin Sakarya Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Sırbistan Educon Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiği "Uluslararası Ekonomi ve İşletme Kongresi" bu yıl Macaristan-Budapeşte'de Yunus Emre Enstitüsü ve University of Dunaujvarosi ev sahipliğinde, 27 - 30 Haziran tarihleri arasında başarıyla gerçekleştirildi. 
Kongrenin açılış ve kapanış oturumlarında; Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, University of Dunaujvarosi Rektörü Prof. Dr. Habil Andras Istvan, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce Budapeşte MCBÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Budapeşte MÜSİAD Başkanı Fadıl Başar, DEİK Türk-Macar İş Konseyi Başkan Yardımcısı Suat Karakuş, öğretim üyeleri ve medya mensupları yer aldı. Kongreye; 30 üniversite ve 12 ülkeden toplam 150 öğretim üyesi, 100 bildiri ile katıldı.   
University of Dunaujvarosi Rektörü Prof. Dr. Habil Andras Istvan açılış konuşmasında; kongreye ev sahipliği yapmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, dünyada sanal paraların ortaya çıkışı ve bazı ülkelerin ekonomide korumacılığa yönelmesinin küresel ekonomide belirsizliğe neden olduğunu belitti. Kongrenin Macaristan-Türkiye ilişkilerine katkı sağlayacağını ve üniversite olarak eğitim alanında her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.  
Kongrenin açılışında konuşan Kongre Koordinatörü ve MCBÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, "Macaristan ile Türkiye arasındaki ilişkiler; tarihsel bağlar ve kültürel yakınlık, NATO müttefikliği, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi başta olmak üzere uluslararası örgütlerde işbirliği, Macaristan'ın AB üyeliğimize verdiği destek çerçevesinde olumlu ilerleyen ikili ilişkiler, son dönemde karşılıklı üst düzey ziyaretler ve istişare mekanizmaları ile her alanda ivme kazanmıştır. Söz konusu ilişkilerin daha da gelişmesi  ve devletin yüksek stratejik hedeflerine üniversite ve eğitim camiası olarak katkı sunma kongrenin temel amaçlarındandır" dedi. Prof. Mıynat, bu çerçevede ülkeler arasında eğitim, kültür ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi yönünde katkı sunmayı amaçladıklarını ifade etti. 
"Macaristan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler özellikle Macaristan'ın Türkiye'yi "Doğu'ya açılım" politikasının merkez ülkelerinden biri olarak görmesi sebebiyle daha da önem kazanmıştır. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 3 milyar dolara ulaşmıştır" diyen Prof. Dr. Mustafa Mıynat, son yıllarda turizm ve doğrudan yatırım alanlarında, iki ülke arasında önemli gelişmeler olduğunu ifade etti. 
MCBÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, Kongreye desteklerinden dolayı University of Dunaujvarosi Rektörü Dr. habil Andras Istvan, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Budapeşte MÜSİAD Başkanı Fadıl Başar ve DEİK Türk-Macar İş Konseyi Başkan Yardımcısı Suat Karakuş'a katkı ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.
Macaristan Fahri Konsolosu ve Türk-Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz, Türkiye ve Macaristan arasındaki ekonomik ilişkilerin son dönemde büyük gelişme sağladığını ifade ederek;  Macaristan'ın eğitim, akademik ve bilim alanındaki başarılarına değindi.
Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül ise yaptığı açıklamada, ev sahipliği yaptıkları organizasyonun gayet olumlu geçtiğini, kongrenin istenilen başarıya ulaşmasının haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. 
Açılış konuşmalarının ardından Dunaújváros Üniversitesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. 
MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar yaptığı kapanış konuşmasında, Türkiye'nin Avrupa Birliğine açılan kapısının Macaristan olması gerektiğini, bunun da iki ülkenin yakın dostluğu ile Macaristan'ın sahip olduğu önemli ticari avantajlardan kaynaklandığını belirtti. 
Kapanış oturumunda söz alan DEİK Türk-Macar İş Konseyi Başkan Yardımcısı Suat Karakuş; kongrenin Budapeşte'de yapılmasından duyduğu memnuniyetini ifade ederek, Macaristan ile Türkiye arasındaki yakın ilişkilerin her geçen gün arttığını ifade etti. 
Kapanış konuşmalarının ardından MCBÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat tarafından, misafir konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi.
 
 
Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  518