Üniversitemiz 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'nün katılımı ile gerçekleştirildi
  |   |

Üniversitemiz 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni, 11 Ekim 2017 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapıldı.
Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Manisa Vali Vekili H. Volkan Köksal, Tugay Komutan Alb. Güven Dere, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Baro Başkanı Av. Ali Arslan, İl Jandarma Komutan Tuğg. Erhan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Elife Ünal, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Genel Müdürü Oğuz Hamşioğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Üniversitemiz Senatosu üyeleri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. 
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Türkiye yeni bir medeniyet inşa edecekse, bunun temelini nitelikli eğitim oluşturacaktır."
2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılının açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Bilim ve insanı esas alan, kaliteli eğitim ve araştırmayı hedefleyen Manisa Celal Bayar Üniversitesi; yeniliklere açık, özgürlükçü, girişimci ve katılımcı bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi, bilimsel metotları benimsemiş, ülkesini ve milletini seven, kutsalları olan,  insanlığa katkı sunan,  hayata değer katan, özgüven sahibi, Anadolu'ya Anadolu'dan bakan, insanı; akıl, kalp ve ruh bütünlüğü ile kavrayıp geleceği inşa edecek nesiller yetiştirme gayretindedir.
Türkiye yeni bir medeniyet inşa edecekse bunun temelini nitelikli eğitim oluşturacaktır. Yerli, hakikatin izini süren, mütevazı, vefalı, fedakâr, sabrı tavsiye eden, ahlak ve kanaat duygusunu yeniden keşfeden nesiller yetiştirmek zorundayız. Arzuladığımız medeniyet ancak farklı düşünce, inanç ve hayat biçimlerinin hoşgörü içinde birlikte yaşadığı hür bir ortamda inşa edilebilir. Bunu da aklını ve vicdanını hiçbir beşerin emrine teslim etmeden kendi sorgulayıcı mecrasında kullananlar gerçekleştirecektir. Bize düşen bunun gelişeceği zemini hazırlamaktır" diye konuştu.
Üniversitemizin 14 fakülte, 3 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 24 araştırma ve uygulama merkezi, teknokent ve 600 yataklı hastanemizle eğitim, öğretim, araştırma ve sağlık hizmetlerini sürdürdüğünü ifade eden Prof. Çelebi, "Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sosyal ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Manisa Meslek Yüksekokulu ile Kula Meslek Yüksekokulu inşaatları tamamlandı, Birimler geçtiğimiz Ağustos ayı içinde yeni binalarına taşındı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin boşalttığı binalara da Sağlık Bilimleri Fakültesini taşıdık. Uncubozköy artık bir sağlık yerleşkesine dönüştü. Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için yerel bir vakıf tarafından inşaatı başlatılan bina Salihli Belediyesi tarafından büyük oranda tamamlandı. Öğrencilerimiz eğitimlerine yakın zamanda yeni binada devam edecekler. Saruhanlı Meslek Yüksekokulu'nun yeni hizmet binasının inşaatına Saruhanlı Belediyesi öncülüğünde başlandığını burada duyurmuş olmaktan fevkalade mutluyum" dedi.
2017-2018 eğitim öğretim yılında, öğrenci mevcudunun 55.059'a ulaştığını söyleyen Çelebi,  "Bu rakamın 5.509'u lisansüstü, 28.599'u lisans ve 20.951'i ön lisans düzeyinde eğitim görecek. Öğrencilerimizin 670'i yabancı uyrukludur. 33.452'si Manisa merkezde, 21.607'si de ilçelerdeki fakülte ve yüksekokullarda eğitim görmektedir. 697'si öğretim üyesi olmak üzere 1592 öğretim elemanımız ve 1296 idari personelimiz bulunmaktadır" dedi.
Prof. Çelebi, "Uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda, 2017 yılında 19 ülkede 68 üniversite ile Erasmus, 18 ülkede 31 üniversite ile Mevlana, 17 ülkede 26 üniversite ile ikili işbirliği anlaşması yaparak; anlaşma yaptığımız üniversite sayısını 125'e çıkardık. Öğrenim ve staj hareketliliği kapsamında bu yıl yurt dışına 123 öğrencimizi gönderdik. Yabancı uyruklu öğrenciler için bu yıl Manisa, İstanbul, Azerbaycan ve Almanya'da yabancı öğrenci sınavı yaparak öğrencileri kendi yaptığımız sınav sonuçlarına göre yerleştirdik" diye konuştu.
Prof. Çelebi, Üniversite, sanayi ve şehir bütünleşmesi açısından çok önemsediği Teknoloji Geliştirme Bölgesinin tanıtım toplantısının geçtiğimiz Mart ayında yapıldığını belirterek, "Bugün de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü'nün teşrifiyle Teknokentimizin resmi açılışını gerçekleştirdik. Teknokentimiz 6 ay gibi kısa bir sürede % 90 doluluk oranına ulaşmıştır. Buradaki firmaların %80'i reel sektör firmaları olup şu anki proje bütçelerinin büyüklüğü 54 milyon lirayı aşmıştır. Teknokent,  üniversitemiz,  şehrimiz ve ülkemize artı değer katacaktır" dedi. 
Manisa ve çevre şehirlere hizmet veren üniversite hastanemize yeni birimler kazandırıldığını söyleyen Çelebi, "Son 10 ayda Radyasyon Onkolojisi hizmet ünitesinin, Radyonüklit Tedavi Merkezinin ve Tüp Bebek Merkezinin açılışını gerçekleştirdik. 17.500 metrekare kapalı alanı olan Hafsa Sultan Hastanesi Ek Poliklinik ve Öğretim Üyeleri Odaları Binası ile 5148 metrekare kapalı alanı olan Dündar Çiloğlu Onkoloji Hastanesinin temel atma törenlerini yaptık. Ayrıca Demirci Eğitim Fakültesi İzmiroğlu Kültür Merkezinin temeli atıldı, Demirci Meslek Yüksekokulu ek bina inşaatını üslenen hayırsever ile de protokol imzalandı. Onkoloji Hastanesinin yapımını üstlenen Sayın Dündar Çiloğlu Beyefendiye, Kula Meslek Yüksekokulunun yapımını üstlenen Sayın Hüseyin Akhan Beyefendiye, Eğitim Fakültesi İzmiroğlu Kültür Merkezinin yapımını üstlenen Sayın Özgen İzmiroğlu Beyefendiye, Demirci Meslek Yüksekokulu ek bina inşaatının yapımını üstlenen Sayın Selami Özpoyraz Beyefendiye, Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasının yapımını üstlenen Salihli Belediye Başkanı Sayın Zeki Kayda beyefendiye, Saruhanlı Meslek Yüksekokulu'nun yapımını üstlenen Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı Beyefendiye huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum" dedi.
Prof. Çelebi, Uncubozköy Sağlık Yerleşkesinde yapılması planlanan Diş Hekimliği Fakültesi projesi ile Manisa Yerleşkesinde yapımı planlanan Spor Bilimleri Fakültesi projelerinin de 2018 yılı yatırım programına alınmak üzere Kalkınma Bakanlığına sunulduğunu dile getirerek, "Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesinin su, arıtma ve doğalgaz alt yapısına ait sorunlar çözülmüş, açık spor tesislerinin yanına yapılan soyunma odaları, kafe ve yemekhaneden oluşan 3 katlı hizmet binası tamamlanmış, Rektörlük binasının üst katına Dumanlıdağ Restoran taşınıp hizmet vermeye başlamıştır.  Peyzaj ve amfi tiyatro inşaatı ise devam etmektedir" dedi.
"Doğa Dostu, Çevreci Üniversite"
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Doğa dostu, çevreci üniversite"  anlayışıyla hareket ederek Zafer Kalkınma Ajansı ile gerçekleştirdiğimiz ve önümüzdeki Kasım sonunda tamamlanacak proje ile yeni Mühendislik Fakültesi binasının çatısına paneller koyarak güneş ışığından elektrik enerjisi üretip yerleşkenin enerji ihtiyacının % 7'sini karşılayacağız. Yine Türk üniversiteleri içinde ilk defa biz atıl arazilerimizde; yap, işlet, devret yöntemi ile enerji üretmek üzere Başbakanlıktan izin aldık. İhale yapıldı, işlemler devam etmektedir.
Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüleri yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. Enstitülerin taşınmasıyla birlikte mevcut bina tamamen kütüphane olarak yeniden düzenlenecektir. Kütüphanenin projelendirmesi yapılmış olup işlemler tamamlandığında ihaleye çıkılacaktır. Akıllı kütüphane sistemi kurduğumuz kütüphanemizi bu yıl 1 milyon liralık kitap, elektronik kitap ve veri tabanı alarak daha da zenginleştiriyoruz. Gece boyu ışıkları yanan bir kütüphane hayalimiz devam ediyor.
"İş Başı eğitim, üniversitenin ürettiği teorik bilgi ile sanayinin pratik bilgisi arasındaki boşluğu kapatacak."
Üniversite şehir, üniversite sanayi, üniversite tarım işbirliği söylemini eyleme geçiren çok önemli bir adım atıp bölge üniversiteleri içinde ilk olarak iş başı eğitimine geçtiğimizi, geçen yılki açılış konuşmamda belirtmiştim.  İş başı eğitim kapsamında öğrencilerimiz eğitimlerinin son dönemlerini ilgili kurum, işletme ve sanayi kuruluşlarında tamamlayacaklardır. İş başı eğitim üniversitenin ürettiği teorik bilgi ile sanayinin pratik bilgisi arasındaki boşluğu kapatacaktır.  Bu durum hem tercih edilen bir üniversite olmamıza, hem de mezunlarımızın iş hayatında tercih edilmesine katkı sağlayacaktır. 
Üniversiteler eğitim, öğretim, araştırma, sağlık ve diğer toplum hizmetlerinin yanında, ülke ve dünya sorunlarıyla da ilgilenmek durumundadır. Bugün terör dünyanın en büyük sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Özellikle ülkemizde ve bölgemizde yaşananlar çok uluslu bir terör saldırısıdır. Bilinen bütün terör örgütlerini çıkarları doğrultusunda kullanan; büyük güçleri,  servisleri ve küresel sermayeyi artık herkes apaçık görmüştür. FETÖ/ PKK/ DAEŞ/ DHKPC gibi terör örgütleri sadece birer tetikçidirler.
Devletimizin bütün kurumlarının bir gecede bombardımana tutulduğu, tankların sokaklarda masum insanlara kurşun yağdırdığı, ülkenin Cumhurbaşkanına ölüm timlerinin gönderildiği, Türkiye Büyük Millet Meclisinin bombalandığı, milletimiz, vatanımız, ortak irademiz, coşkumuz ve hayallerimizin hedef alındığı zorlu günler yaşadık. 
"Allah doğruların yardımcısıdır."
Ancak büyük Türk Milleti merhameti, şefkati, sevgiyi, paylaşmayı hakkı ve adaleti yeryüzünde hâkim kılma yolundaki kutlu yürüyüşünü, birlik içinde ve sarsılmaz bir irade ve kararlılıkla sürdürmektedir. Türkiye'nin bu mücadeleden başarıyla çıkacağına inancımız tamdır. Çünkü Allah doğruların yardımcısıdır.
Bu düşüncelerle 2017-2018 Eğitim Öğretim yılımızın hayırlı ve başarılı geçmesini diliyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 15 Temmuz şehitleri olmak üzere Anadolu'nun bizim vatanımız olarak kalması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan tüm şehit ve gazilerimizle eğitime emek veren herkesi minnet ve şükranla anıyor,  aramızdan ayrılanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün bizimle birlikte olan kıymetli Bakanımıza, Sayın Valimize, protokolün değerli üyelerine, öğretim üyesi arkadaşlarıma, öğrenci kardeşlerime ve değerli misafirlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hoşça kalın. Allah'a emanet olun" diye konuştu. 
Manisa Vali Vekili Hasan Volkan Köksal, "Üniversiteler, ülke sorunlarıyla ilgili olarak ortaya koyacakları görüşler ve bilimsel çalışmalarla topluma önderlik etmekte, toplumun ufkunu açmaktadırlar."
Manisa Vali Vekili Hasan Volkan Köksal açılışta yaptığı konuşmada, "İçinde bulunduğumuz bilim çağının en önemli sermayesi bilgi, teknoloji ve yetişmiş insan gücüdür. Bunların üretildiği yerler ise üniversitelerdir. Bu noktadan bakıldığında üniversiteler, devletlerin kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. Günümüzde nitelikli insan kaynağı ve bilimsel bilgi artışına paralel olarak üniversitelerin önemi daha da artmaktadır. Üniversiteler gençlerimize bilgiye ulaşmayı, ulaştıkları bilgiyi analiz etmeyi öğretirken, milli ve manevi değerleri de öğretmekte; bilimin rehberliğinde ülkemizin geleceğinde söz sahibi bireyler olarak hazırlamakta, ulu önder Atatürk'ün ve Türk milletinin hedeflerine ulaşmak yokunda ulvi bir görevi ifa etmektedirler. Üniversiteler, ülke sorunlarıyla ilgili olarak ortaya koyacakları görüşler ve bilimsel çalışmalarla topluma önderlik etmekte, toplumun ufkunu açmaktadırlar. Bu nedenle ülkemizin geleceğini, milletimizin umut ve düşüncelerini şekillendiren kurumlar olarak da büyük öneme sahiptirler. Üniversitenin bilgi üretme, aktarma, teknolojiye dönüştürme,  beceri kazandırma, ufuk açma işlevinin yanı sıra; ulusal ölçekte yurdumuz ile ilgili, yerel ölçekte ise ilimiz ile ilgili sorunları ayırt ederek araştırma konusu yapmak ve çözüm önerileri sunmak gibi bir işlevi de vardır. 
"Dün yaptığımız şey, size hâlâ çok iyi görünüyorsa, bugün yeterli değilsiniz demektir" sözünün ışığında, üniversiteleri n sürekli değişimin ve gelişimin odağında olması gerekmektedir. Bir ülke, yetişmiş insan ve bilim insanları bakımından zenginse o ülkenin istikbali açıktır. Manisa'mız diğer sektörlerdeki başarılarının yanında sanayi sektöründe de girişimcisi, idarecisi ve üniversitesiyle önemli başarılara imza atmış bir ilimizdir. Bu başarılara katkıda bulunan üniversitemiz camiasına tebrik ve teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Öğrencileri, öğretim elemanları ve idari personeliyle birlikte kocaman bir aile olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi yeni akademik yılının üniversitemize, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyor ve başarılar diliyorum. Her türlü çalışmalarında Manisa Valiliği olarak yanlarında olacağımızın bilinmesini istiyorum. Bir kez daha sayın valim adına hepinize saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.         
"Dr. Faruk Özlü, "Tarihimiz en büyük iftihar kaynağımızdır."
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü açılışta yaptığı konuşmada, "Manisa Celal Bayar Üniversitesi, 2017 - 2018 Akademik Yıl Açılış Töreninde sizlerle birlikten olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Yeni akademik yılın, sizlere, öğrencilerimize ve Manisa'ya hayırlı olmasını diliyorum.
Atatürk'ün silah arkadaşı, Milli Mücadelenin "Galip Hocası", ülkemizin ilk sivil Cumhurbaşkanı; merhum Celal Bayar'ı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Bu vesileyle; Cumhuriyetimize, devletimize, milletimize ve tüm insanlığa katkı sunan büyüklerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum.
Tarihimiz, bizim en büyük iftihar kaynağımızdır. Manisa'nın kurtuluş mücadelemizdeki yerini, atalarımızın kahramanlıklarını hiçbir zaman unutmadık. Dört kıtada hüküm süren, gittiği her yere adalet götüren Osmanlı padişahlarının ve şehzadelerinin önemli bir kısmı Manisa'da yetişmiştir. Bu şehirde eğitim almışlar, devlet yönetmenin stajını burada yapmışlardır. Manisa'nın şehzadesi Fatih Sultan Mehmet'in, bizim için ve dünya için anlamını hepimiz biliyoruz. Fakat bu büyük insanın, bilime yaptığı katkıları özellikle araştırmamız, incelememiz gerekiyor.
Zamanın en büyük matematikçisi, en büyük gök bilimcisi Ali Kuşçu; Fatih zamanında İstanbul'a özel olarak davet edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet, sadece Müslüman bilim adamlarından yararlanmamış, batıdan da çok sayıda bilim adamını saraya davet etmiştir.
Bugün burada sizlerle teknolojiyi, bilimi, ARGE'yi, inovasyonu konuşacağız. Çocuklarımıza ve gençlerimize; ARGE ve inovasyonun ne demek olduğunu, en anlaşılır biçimde anlatmak durumundayız. Bu kavramlar sanki bize ait olmayan, ithal kavramlar gibi algılanabilir. İsimleri farklı olabilir, ama ARGE ve inovasyon; bu topraklarda yüzyıllar önce karşılığını bulmuştur. Mesela ARGE dediğimiz şey, Fatih'in bizzat geliştirdiği, İstanbul'un fethinde kullandığı toplardaki "yağlı soğutma" mekaniğidir. Fatih Sultan Mehmet; araştırmış, çalışmış, diğer topların örneklerini incelemiş ve bu mekaniği geliştirmiştir.
"Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin bilime, teknolojiye ve sanayimize büyük katkılar yapacağına yürekten inanıyorum."
İnovasyon dediğimiz şey, bu toplardaki bakır ve kalay oranıdır. Bakır ve kalay oranları, yüzlerce kez denenmiş ve en etkili karışım elde edilmiştir. Bu örnekleri verirken, şunu anlatmaya çalışıyorum: ARGE'yi ve İnovasyonu incelerken, kendi bilim tarihimizden başlamamız gerekir.
Üniversitelerimiz "Türk bilim tarihinde ARGE ve İnovasyonun kökleri" konusunda çalışmalar yapmalıdırlar. Öğrencilerimiz ve bilim adamlarımız; bu alanda master -doktora yaparsa,  eminim, çok şaşırtıcı yüzlerce örnek bulacaklardır. Başkalarına kaptırdığımız yüzlerce yeniliğin, aslında bize ait olduğunu göreceklerdir. Tarihimiz sadece savaşların tarihi değildir. Aynı zamanda bilimin de tarihidir. O tarihe hâkim olursak, bugün ne yapmamız gerektiğini daha iyi anlarız.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin; bilime, teknolojiye ve sanayimize büyük katkılar yapacağına yürekten inanıyorum. Bu üniversitenin, bilime yatırım yaptığını memnuniyetle ifade etmek isterim. 14 fakülte, 3 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 25 araştırma merkezi, yaklaşık 50 bin öğrenci ve 1600 akademik personelle Türkiye'ye hizmet ediyorsunuz. Ayrıca, üniversite bünyesindeki Teknoloji Geliştirme Bölgesiyle, çok sayıda firmaya, KOBİ'ye ve girişimciye ev sahipliği yapıyorsunuz. Manisa Teknokent'i, başarıyla bugünlere getiren herkese çok teşekkür ediyorum.
Üniversiteler olmadan, bilim olmadan, teknoloji olmadan; büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşamayız. Güçlü Türkiye hedefine koyulan her tuğla, bizim için kıymetlidir. Bilim ve teknoloji yarışında, bizi öne çıkaracak yegâne kurumlar üniversitelerdir. 4. sanayi devriminde bizi ileriye taşıyacak kurumlar, yine üniversitelerimiz olacaktır. Bu yüzden bizim bütün gayretimiz; bilim üreten üniversite anlayışını Türkiye'ye yerleştirmektir. 
Bizler, üniversitelerimizin bilimde ve teknolojide faal olmasını istiyoruz. Bunun için çok sayıda, kapsamlı ve nitelikli projeyi hayata geçiriyoruz. Sanayi 4.0'ın gerektirdiği nitelikli işgücünü, Türk sanayisi için hazırlıyoruz. Bunun temelini, liselerden itibaren atmak durumundayız. Bugün Türkiye'de 301 adet Organize Sanayi Bölgemiz bulunuyor. Bu bölgelerin hepsinde, Teknik Kolejler açacağız. 301 sanayi bölgesine, 301 Teknik Kolej hedefiyle yola çıktık. Bu hedef, son derece gerçekçi, ayağı yere basan ve Türkiye'nin sanayileşmesine ivme katacak bir hedeftir. Teknik kolejlerden yetişen çocuklarımız, Türk sanayi devriminin bal arıları olacaktır.
"Bilimle hayatı, bilimle sanayiyi, bilimle üretimi buluşturan üniversiteler istiyoruz."
Katıldığım birçok platformda, önemli bir konuya ısrarla vurgu yapıyorum. Bu konu, üniversitelerimizin misyonuyla ilgilidir. Üniversitelerimiz; akademik rehavete kapılmadan, hayatın, toplumun, bilimin ve üretimin içinde olmalıdır. Bilimle hayatı, bilimle sanayiyi, bilimle üretimi buluşturan üniversiteler istiyoruz. Şehirlere kimlik kazandıran kurumların başında, üniversiteler gelmektedir. Kentler ve üniversiteler, birbirlerini desteklemeli, birbirlerine omuz vermelidirler. Manisa Celal Bayar Üniversitesi, bu güzel şehre yeni değerler katmaya devam etmelidir. Bu üniversite, Manisa şehrinin en gözde "markalarından" biri olmalıdır. Sizlere bu zorlu yolda ve bu büyük misyonda sonsuz başarılar diliyorum.
Sevgili öğrenciler, konuşmamın sonunda sizlere seslenmek istiyorum. Türkiye'nin her yerinden Manisa'ya okumaya geldiniz. Her biriniz bizim için ayrı bir değersiniz. Hepinizin hayalleri ve hedefleri var. Bu hedeflere ulaşmak için sadece ders çalışmanız, sadece yüksek puanlar almanız yeterli değildir. Sizlerin araştırmak, incelemek, düşünmek, üretmek ve eleştirmek gibi vazifeleriniz de var. Manisa ve Türkiye olarak sizlerden çok şey bekliyoruz. Aklınızdan sakın çıkarmayınız; hepimizin ortak davası, Türkiye davasıdır. Bu davada; vatana, millete ve bayrağa her koşulda sadık kalınız. Hepinize, yeni akademik yılda sonsuz başarılar diliyorum. Yeni akademik yılın, üniversitemiz ve Manisa için başarılı geçmesini temenni ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.
Tören Harun Baki, Orhun Akınönder, Emre Aytaç ve Aşkın Vatankoş tarafından sunulan müzik dinletisi ile devam etti.
Ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü tarafından teknoloji transferi ve günümüz Türkiye'sinin bilimde ve teknolojide geldiği noktayı anlatan 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Dersi verildi. Dr. Faruk Özlü'ye Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi tarafından Üniversitemizin teşekkür plaketinin takdim edilmesinin ardından, MCBÜ Sosyal Sorumluluk Projeleri Ödülleri takdim edildi.
Tören, "2016 Yılı Bilimsel Yayın Performans Ödülleri"nin takdim edilmesinin ardından, yapılan ikramla sona erdi.
 
 

 
 
link

link 
 
 

Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  2591