Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi misafir öğrencilerle iftar yemeğinde bir araya geldi
  |   |

Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Üniversitemiz Dil Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİL-MER) tarafından düzenlenen iftar yemeğinde T. C Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) kapsamında üniversitemizde eğitim gören "Türkiye Burslusu" öğrenciler ile bir araya geldi. 12 Haziran 2017 tarihinde Üniversitemiz Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Alakart Restoran'da düzenlenen iftar yemeğine Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş ile Prof. Dr. Birol Kovancılar, DİL-MER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Betül B. Oğuz, Müdür Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Papatya Alkan Genca ile Yrd. Doç. Dr. Serpil Ersöz ve DİL-MER yönetim kurulu üyeleri, Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Sühal Şemşit, üniversitemizde lisans ve lisansüstü eğitim alan 12 farklı ülkeden 33 öğrenci katıldı. 
İftar yemeği öncesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğr. Gör. Dr. Veysi Gökbudak eğitiminde ebru etkinliği düzenlendi. Öğrencilere ebru sanatı ile ilgili bilgiler veren Gökbudak daha sonra katılımcılara teker teker ebru yaptırdı. 
DİLMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Betül B. Oğuz, Dil Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Nisan ayında kurulduğunu ve ilk olarak YTB ile üniversitemiz arasında öğrenci hareketliliği için protokol imzalandığını söyledi. Oğuz, merkezin ilk etkinliğini YTB kapsamında üniversitemizde eğitim alan "Türkiye Burslusu" öğrenciler için yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek; üniversitemizde eğitim alan ve farklı ülkelerden gelen öğrencilerin özellikle Türkçe öğrenirken yaşadıkları deneyimleri önemsediklerini ve bu deneyimi yaşayan öğrencileri kendilerine rehber olarak gördüklerini ifade etti. 
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi yaptığı konuşmada, Müslümanlar için mübarek olan bu ayda böyle bir iftar yemeğinin düzenlemesine vesile olan dünyanın dört bir tarafından aramızda bulunan çok değerli misafir öğrencilerin davete icabet ederek kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum, hoş geldiniz, afiyet olsun. Kıymetli arkadaşlar, Türkiye ve tabii ki üniversitemiz, uluslararası bir hedef doğrultusunda yurt dışından misafir öğrencilerin gelmesine önem ve ağırlık veriyor. Bu çerçevede üniversitemizde de yıldan yıla artan misafir öğrencilerimiz var. Dünyanın dört bir tarafından farklı renklere, farklı dillere, farklı dinlere sahip arkadaşlarımızı ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz" dedi.
Türk milletinin Yunus'un ifadesiyle yaratılanı yaratandan ötürü seven, kucaklayan ve bağrına basan bir millet olduğunu ifade eden Rektör Prof. Çelebi, "Türk milleti merttir, cömerttir, misafirperverdir.  Dolayısıyla misafirlik söz konusu olduğunda biz misafirlerimize yüreğimizi, sofralarımızı açıyoruz ve her şeyimizi onlarla paylaşıyoruz. Dolayısıyla sevgili genç arkadaşlarım, sizlerin bizim nezdimizde ayrı bir değeriniz, ayrı bir yeriniz var. Biz bunu mümkün olduğu ölçüde sizlere göstermeye çalıştık. Elbette burada kaldığınız, okuduğunuz süre zarfında gerek üniversitemizde gerek şehrimizde her hâlükârda belli problemlerle ve sıkıntılarla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bizler yurt dışından gelen öğrencilerimize yabancı öğrenci demiyoruz. Misafir diyoruz. Onlar bizim başımızın tacı. Üniversitemizde misafir olarak ağırlamaktan memnuniyet duyduğumuz öğrencilere öncelikle en iyi, en kaliteli eğitimi vermenin çabası içerisinde olduk. Sizleri buraya gönderen ebeveynleriniz, ülkeniz, milletiniz sizi buraya gönderirken her bakımdan en iyi eğitimi almanızı arzu ediyor. Çünkü siz burada eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkelerinize dönerek doktor olarak, mühendis olarak, aldığınız eğitim doğrultusunda milletinize hizmet vereceksiniz. Dolayısıyla sizin orada bu hizmeti en kaliteli, en etkin, en doğru bir şekilde verebilmeniz için bizim öncelikle size karşı sorumluluğumuz, sizi her bakımdan en iyi şekilde yetiştirmek. Bizler özellikle hem kendi öğrencilerimize hem misafir öğrencilerimize böyle bir misyonla, böyle bir anlayışla yaklaşıyoruz. Misafir öğrencilerimizi kendi öğrencilerimizden ayırt etmediğimiz gibi sizlerin üzerinde daha fazla durmayı önemsiyoruz. Çünkü bizler, sizleri bir emanet olarak görüyoruz. Sizler bizim için ülkelerinizin, anne babalarınızın en değerli emanetisiniz. Türk milleti emanete sahip çıkan bir millettir. İşte biz bu anlayışla böyle bir eğitim vermenin gayret ve çabası içerisinde olduk. Eksiklerimiz, muhakkak olmuştur.  Ancak şundan kesin olarak emin olmalısınız ki niyetimiz halis ve samimi. 
Sevgili arkadaşlar, özellikle Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlıkları bünyesinde Türkiye bursları var. İçinizdeki arkadaşların çoğu özellikle üniversitemizde okuyan misafir öğrencilerden 33 tanesi yurt dışı burslusu olarak eğitimlerine devam ediyor. Bu başkanlıklarımız siz sevgili arkadaşlarımıza böyle burs imkânı, mali imkân sağlıyor.  Tabii aramızda burslu olmayan misafir öğrencilerimizde var. Onları da biz her bakımdan desteklemeye, her bakımdan onların işlerini kolaylaştırmaya, onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Siz üniversitemize, şehrimize geldiğinizde tabii ki karşılaştığınız en büyük problem başta dil olmak üzere uyum problemi. Onun dışında tanımadığınız, bilmediğiniz bir ülkedesiniz, bir toplumun içindesiniz. Dolayısıyla sizin bu uyum sorununuzu en kısa yoldan kaliteli bir şekilde aşabilmeniz için bizler üniversite olarak Uluslararası İlişkiler Birimimiz, hocalarınız, başta ben olmak üzere hepimiz, seferber olduk. Sizlerin bir sorunu, bir problemi bana iletildiğinde ben çözümü için hemen arkadaşlarıma gerekli talimatları veriyorum. Zaten zannediyorum çok ciddi bir uyum problemi ile karşı karşıya kalmadınız. Ağırlıklı olarak bizim üniversitemizde okuyan öğrencilerimiz Orta Asya'dan, Afrika'dan, Orta Doğu'dan. Tabii bu coğrafyadaki toplulukların Türk milleti ile geçmişte bir yerde kaderi kesişmiştir. Bizim bu coğrafyadaki toplumlarla kültürel birlikteliğimiz olmuş, birbirimize aşinayız, birbirimizi tanıyoruz, biliyoruz. Bu sadece din temelinde gerçekleşen bir durum değil. Onu ifade edeyim çünkü bizler meseleye sadece din kardeşliği temelinde yaklaşmıyoruz. Irkı, milleti, dili, rengi, dini ne olursa olsun her şeyden önce insan olarak görüyoruz, insanların eşitliği temelinde yaklaşıyoruz. Böyle bir toplumda okuma şansına sahip olduğunuz için ciddi bir problemle, sıkıntıyla karşı karşıya kalmadınız" şeklinde konuştu.
Misafir öğrencilerin üniversitemize gelişi kadar buradan dönüşlerinin de çok önemli olduğunu belirten Rektör Prof. Çelebi, üniversitemizi, şehrimizi ve ülkemizi kendi ülkelerinde tanıtmalarını isteyerek konuşmasının devamında şunları söyledi: "Sevgili arkadaşlar siz burada eğitimlerinizi tamamlayıp ülkelerinize döndükten sonra bir anlamda artık Türkiye'nin gönüllü elçileri olacaksınız. Siz bizleri tanıdınız. Bizim sizi sevdiğiniz gibi zannediyorum sizlerde bizi seviyorsunuz. Karşılıklı bir sevgi ve muhabbetin olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla sizler ülkelerinize döndüğünüzde bizi unutmayacaksınız. Sizler ülkelerinizde aslında sadece ülkelerinize hizmet etmeyeceksiniz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milleti sadece kendi insanıyla dertlenen bir ülke ve millet değildir. Dünyanın neresinde hangi dinden, hangi renkten olursa olsun, bir sıkıntıyla, haksızlıkla, zulümle, sömürüyle karşılaşan toplum, millet varsa Türk milleti gücü nispetinde, imkânı nispetinde onların yanında olmaya gayret göstermiştir. Türk milletinin derdi, yeryüzünde huzurun, adaletin, refahın eşit paylaşımının gerçekleşmesidir. Zulmün, haksızlığın, sömürünün son bulmasıdır. Türk milletinin tarihine baktığımızda hep bu mefkûreyle, hep bu misyonla hareket ettiğini görürsünüz. Türk milleti geçmişteki deneyimleriyle, Selçuklu ve özellikle Osmanlı deneyimiyle kesinlikle ulaştığı topraklara, toplumlara emperyalist amaçlarla hükmetmemiştir. Oraya adaleti, huzuru, barışı, refahı götürme kaygısıyla hareket etmiştir. Bölgemizin ve dünyada küresel ölçekte yaşanan bu sorunların çözümü için böyle bir anlayış birliğine, böyle bir dil birliğine, böyle bir ruh birliğine ihtiyaç var. Dolayısıyla sizlerin aynı zamanda ülkelerinize gittiğinizde bu hedef doğrultusundaki politikaların ülkenizde de hâkim olması çerçevesinde bir gayret ve çaba göstermeniz gerekiyor. Dünyaya huzur,  barış, adalet gelecekse bunu hep birlikte getireceğiz. Herkes kendi başının çaresine bakmaya kalkarsa ezilmeye, yok olmaya, sömürülmeye mahkûm oluruz. Bu anlayışa sahip toplumlar, milletler güçlerini bir araya getirmek zorunda ve dolayısıyla ben inanıyorum ki burada edindiğiniz bilgilerden hareketle, ülkenizde de bu ulvi hedeflerin gündeme getirilmesinde, paylaşılmasında, hayata geçirilmesinde aktif ve etkin bir rol oynayacaksınız. 
Çok değerli arkadaşlarım, gerçekten bugün çok güzel bir iftar sofrasında bir araya geldik. Orucunu tutanlar iftarını yaptı. Aramızda farklı dinden arkadaşlarım olduğunu da biliyorum. Onlarda bizim iftar soframızı şenlendirdiler, onurlandırdılar, değer kattılar, oruçlarınız kabul olsun, iftarınız kabul olsun, diğer arkadaşlarıma da afiyet olsun diyorum, gecemiz mübarek olsun, hayırlı olsun, geleceğimiz inşallah hep birlikte aydınlık ve güzel olsun, ben hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum, tekrar hoş geldiniz." 
Yemekte öğrencilere DİL-MER tarafından hazırlanan ve önemli iftar geleneklerimizden olan "diş kirası" dağıtıldı. Üniversitemizden bu sene mezun olan 10 öğrenci düzenlenen bu etkinliğin, kendileri için bir mezuniyet kutlaması olduğunu ifade ettiler. Yemeğe katılan bütün öğrenciler düzenlenen iftardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, başta Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi olmak üzere, üniversitemiz yetkilileri ve DİLMER yöneticilerine teşekkürlerini ilettiler.
 
Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  211